چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 16:37

چابهار نیازمند ساخت بیش از 20 هزارمترمربع فضای جدید کتابخانه ای است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شهرستان راهبردی چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان هم اینک دارای پنج کتابخانه با هزار و 80 مترمربع زیربناست که برای رسیدن به میانگین سرانه کشوری نیازمند ساخت بیش از 20 هزارمترمربع فضای جدید کتابخانه ای است.
به گزارش ایرنا، برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی همه دستگاههای دولتی، خصوصی، جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد باید مشارکت کنند تا سرانه فضای فیزیکی کتابخانه ها بیشتر شود و سرانه مطالعه مفید افزایش پیدا کند.
هفته کتاب و کتابخوانی بهانه ای شد تا با تهیه گزارشی از وضعیت کتابخانه های سطح شهرستان چابهار و سرانه فضای کتابخانه به گفت وگو با شهروندان و برخی از مسئولان بنشینیم.
شماری از شهروندان چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از نبود کتابخانه در شهر چابهار گله کردند و خواستار احداث تعداد کتابخانه های بیشتری در نقاط مختلف شهری و مناطق روستایی شدند.
احمد بلوچ یکی از شهروندان و فعالان اجتماعی فرهنگی چابهار اظهار داشت: متاسفانه برخلاف نام و آوازه بلند چابهار امکانات و خدمات ارایه شده در زمینه آموزشی، راهسازی، بهداشتی، فرهنگی، ورزشی و آب متناسب با جمعیت نیست و مردم با مشکلات بی شماری رو برو هستند.
کمال کشکوری نیز گفت: در شهر چابهار تنها سه کتابخانه وجود دارد که به دلیل فاصله زیاد و نبود درآمد کافی خانوارها برای رفت و آمد، افراد انگشت شماری می توانند در آنها حضور پیدا کنند و بعد از گذشت چندین سال اعضای هر کتابخانه خیلی اندک هستند.
ندیم بادغن هاشمزهی از دیگر شهروندان چابهاری نیز بیان کرد: هیچ یک از روستاهای چابهار دارای کتابخانه نیستند و به دلیل نبود اینترنت هیچ منبع و کتابی برای انجام تحقیق دانشجویی وجود ندارد.
رئیس شورای اسلامی شهر چابهار هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی علاوه بر برنامه ریزی صحیح فرهنگی باعث حفظ هویت قومی و ملی و ایستادگی در مقابل هجوم فرهنگی بیگانگان خواهد شد.
مسعود بلیده ای افزود: یکی از مهمترین راهبردها در یک برنامه ریزی صحیح فرهنگی، رواج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه است.
وی ادامه داد: مجموعه شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر برای کمک به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.
وی افزود: بزودی اراضی با کاربری های فرهنگی و کتابخانه ای در سطح شهر شناسایی و برای ساخت کتابخانه در اختیار مسئولان قرار داده می شود.
وی بیان کرد: سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های چابهار باید به میانگین کشوری برسد تا بتوان بسیاری از مشکلات فرهنگی و سرانه پایین مطالعه مفید را حل کرد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 43 هزار جلد کتاب با 37 هزار عنوان در پنج کتابخانه سطح این شهرستان وجود دارد و حدود سه هزار نفر عضو کتابخانه ها هستند.
زیبا مهدی زاده افزود: سرانه فضای فیزیکی کتابخانه های چابهار هفت دهم درصد و سرانه مطالعه مفید در شهرستان چابهار نیز بشدت پایین است بطوریکه در مجموع پنج کتابخانه موجود این شهرستان هزار و 84 مترمربع زیربنا دارند.
وی بیان کرد: براساس استاندارد کشوری برای هر 100 نفر باید هشت مترمربع فضای کتابخانه ای وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: براساس سند چشم انداز و جمعیت فعلی 264 هزار نفری شهرستان چابهار باید بیش از 20 هزار مترمربع فضای جدید کتابخانه ساخته و با امکانات لازم و عناوین کتاب های مورد نیاز علاقه مندان تجهیز شود.
وی تصریح کرد: اعتبارات در نظر گرفته شده برای کتابخانه های سطح شهرستان چابهار خیلی ناچیز است و برای نگهداری و تجهیز آنها کفایت نمی کند.
وی خواستار ساخت فضاهای جدید کتابخانه ای در شهر چابهار، مراکز بخشها، دهستانها و روستاهای پرجمعیت شد.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 264 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان (مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**6081 / 6075*خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: زهرا هجینی نژاد

اطلاعات تکميلي

خواندن 1192 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار