چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 13:04

​آیین نامه نشر بین الملل کتاب در دانشگاه امیرکبیر تصویب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تصویب آیین نامه نشر بین الملل کتاب در این دانشگاه همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی خبر داد.
به گزارش ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر 'سید حمید شهابی' گفت: در هفته کتاب با حمایت ریاست دانشگاه و معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه، آیین نامه نشر بین الملل کتاب به تصویب رسید.
وی از استادان و دانشجویان دعوت کرد در حوزه نشر بین الملل با این مرکز همکاری داشته باشند و اظهار کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص کتابهایی که به زبان انگلیسی تدوین شود علاوه بر حق تالیف معمول، یک حق تالیف ویژه درنظر می گیرد و امتیازات ویژه ای برای تبدیل وضعیت، تخصیص گرنت برای استادانی که به زبان انگلیسی منتشر کنند قائل خواهد شد.
شهابی خاطرنشان کرد: درحال حاضر تعداد کتابهای انگلیسی ما محدود است ولی بنا داریم تا پایان برنامه توسعه دانشگاه، شمار آنها را به 50 عنوان برسانیم.
وی از توافق اولیه مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با برخی ناشران مطرح بین المللی برای چاپ مشترک کتاب به زبان انگلیسی خبر داد.
رئیس مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: خوشبختانه این امکان را داریم با بهره مندی بیش از 500 عضو هیات علمی صاحبنظر در علوم فنی مهندسی و علوم پایه که در راستای اقصاد مقاومتی اقدام به تولید و نشر کتاب به زبان انگلیسی کنیم که این هم باعث مطرح شدن کشورمان در دنیا می شود و هم درآمد خوبی برای دانشگاه در میان مدت و درازمدت خواهد داشت.
وی تصریح کرد: با این کار، تعداد مخاطبان خود را از 80 میلیون نفر فارسی زبان ایرانی به میلیاردها نفر در سراسر دنیا می رسانیم.
شهابی به قدمت 60 ساله مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعاتی که از سالهای بعد از انقلاب، در دست داریم حدود 600 عنوان کتاب برای اولین بار در این دانشگاه به چاپ رسیده اند که بعضی از این کتابها بیش از 10 بار و حتی 20 بار تجدید چاپ شده و حتی کتابی داریم که به چاپ چهل رسیده است.
به گفته وی بیش از یک و نیم میلیون نسخه کتاب از ابتدای انقلاب تاکنون دراختیار دانشجویان و دانش پژوهان قرار گرفته که عمده آنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در سه سال اخیر دانشگاه به تنهایی بیش از 100 عنوان کتاب چاپ اول داشته و بیش از 200 عنوان کتابها را به چاپ مجدد رسانده است.
شهابی اعلام کرد: تعداد کتابهای منتشره ما در سال گذشته 110 عنوان بود که بنا داریم این تعداد را به 121 عنوان در سال جاری برسانیم و تا پایان برنامه توسعه دانشگاه، این رقم را به 150 عنوان افزایش دهیم.
وی میزان استقبال از کتابهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در کشور بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اما درحال حاضر مشکلاتی داریم از جمله اینکه کتابهای ما را به خاطر عدم حمایتهای قانونی، از روی سایت کپی می کنند و برمی دارند که این امر، لطمه بزرگی به نشر دانشگاه زده است.
شهابی اظهار کرد: متاسفانه اقدامات و پیگیری های دفتر حقوقی دانشگاه در یک سال و نیم اخیر هنوز به نتیجه نرسیده است ولی ما همچنان به راهمان ادامه می دهیم.
وی انتشار کتابهای مجازی را در راستای سیاستهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای قرار گرفتن در فهرست 100 دانشگاه برتر دنیا برشمرد و گفت: درحال حاضر در کنار کتابهای کاغذی، کتابهای مجازی را منتشر می کنیم که استقبال بسیار خوبی از این کتابها شده است.
علمی**1055**1440
دریافت کننده : زینب کارگر * انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm

اطلاعات تکميلي

خواندن 734 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار