چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 10:44

امنیت فرهنگی به بالندگی استعدادها کمک می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون پژوهشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزیر آموزش و پرورش گفت: «سیاست و امنیت فرهنگی» باید جایگزین «فرهنگ امنیتی» شود زیرا امنیت فرهنگی زمینه شکوفایی و بالندگی استعدادها را فراهم می سازد.
به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان در دیدار با کارکنان کتابخانه و مرکز اسناد این سازمان اظهار کرد: کتاب و کتابت به عنوان بنیان فرهنگ و مدنیت در جهان شناخته می شود و یکی از شاخص های مهم تمدن و فرهنگ، میزان تولیدات علمی و کتاب است.
وی با بیان اینکه مدنیت توحیدی با کتاب اتفاق افتاد، افزود: هر یک از انبیا(ع) پیشین که دارای کتاب بودند، تمدن ساز شدند و آنها هم که کتاب نداشتند، فرهنگ ساز بودند. باید از کتاب به عنوان غنایم و ذخایر ارزشمند کشور صیانت کرد.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به برخی رویکردهای نادرست و کوته بینانه مبنی بر سیاسی کردن فرهنگ، تصریح کرد: فرهنگ بر بستر عقل و اندیشه به تدریج شکل گرفته و نهادینه می شود و یک کار فیزیکی نیست که به راحتی بتوان آن را جابجا و یا به جامعه تزریق کرد.
محمدیان یادآورشد: لذا عقلای قوم و افراد فرهنگی تلاش می کنند «سیاست و امنیت فرهنگی» را جایگزین «فرهنگ امنیتی» کنند زیرا امنیت فرهنگی زمینه شکوفایی و بالندگی استعدادها را فراهم می سازد.
وی با اشاره به برخی اظهارنظرهای نادرست در خصوص نقشه های جغرافیایی در کتب درسی، ریشه آن را در مطالعه نکردن و کم اطلاعی آنان دانست و توصیه کرد: این افراد به جای اظهار نظرهای نا صواب، به منابع و اسناد تاریخی مراجعه کنند تا تردیدهای ذهنی آنان برطرف شود.
معاون پژوهشی وزیر با بیان خاطره ای از دوران نوجوانی و جوانی خود، اضافه کرد: همیشه آرزو داشتم یک کتابدار باشم و اکنون هم بیشتر وقت خود را صرف مطالعه کتاب می کنم و محل کار و استراحت خود را در نزدیک ترین نقطه به کتابخانه انتخاب می کنم تا به سهولت به کتاب دسترسی داشته باشم و از اینکه وقت خود را برای کتاب و کتابخوانی سپری کنم هرگز خسته نمی شوم،
وی با اشاره به وجود نسخ قدیمی برخی از کتب در کتابخانه شخصی خود، افزود: بزرگترین دغدغه من آن است که کتابی مورد بی حرمتی و یا کم توجهی قرار گیرد.
فراهنگ **‌ 1883 **‌1071 ** دریافت کننده: مریم جلوداران ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 972 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار