چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 10:28

نمایشگاه کتاب تهران فرصتی مناسب برای معرفی فرهنگ ایتالیا است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیل عظیم بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تهران فرصتی را برای کشور میهمان(ایتالیا) فراهم می‌کند تا به راحتی فرهنگ خود را برای مخاطبان به نمایش گذارد و ارتباط خود را با مردم ایران بیشتر کند.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در دیدار با «مائورو کنچاتوری» سفیر ایتالیا درباره فعالیت‌ها و اقدامات این کشور به عنوان میهمان ویژه در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران گفت‌ و‌گو کردند.
وی با تاکید بر گسترش فعالیت‌های فرهنگی میان دو کشور اظهار داشت: از ابتدا که پیشنهاد ایتالیا به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد، به دنبال تعمیق روابط فرهنگی بین دو کشور بودیم تا این گونه نباشد که صرفا ایتالیا در ایران یک حضور تشریفاتی داشته باشد.
صالحی افزود: ایتالیا و ایران سابقه تمدنی قابل توجه و مشترکات فرهنگی فراوانی اعم از فلسفه، ادبیات، هنر، معماری با یکدیگر دارند که این مایه نزدیکی دو کشور بیش از گذشته شده است.
معاون وزیر ارشاد ادامه داد: وجود دو دین ابراهیمی در دو کشور از نظر مذهبی نیز این دو را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند هرچند روابط حسنه آنها در سال‌های اخیر نیز می‌تواند به گسترش فعالیت‌های فرهنگی نیز کمک کند.
وی تصریح کرد: این ارتباطات را می‌توان در سه بازه زمانی تعریف کرد؛ بخش اول به فعالیت‌ها و برنامه‌ها پیش از برگزاری نمایشگاه مربوط می‌شود، بخش دوم به ایام نمایشگاه ارتباط دارد و بخش سوم نیز اتفاقاتی است که نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها را پس از برگزاری نمایشگاه نشان می‌دهد.
صالحی گفت: فعالیت‌های پیش از نمایشگاه با توجه به فرصت باقی مانده باید سرعت بیشتری پیدا کند، درباره ایجاد لوگوی فرهنگی مشترک نیز می‌توان بررسی‌های بیشتر انجام داد، ما هم به سهم خود آماده هستیم تا برنامه‌ها با کیفیت بهتری برگزار شود. همچنین باید از رسانه‌ها در پرداختن به این رویداد کمک بگیریم تا این اتفاقات پوشش خبری بهتری در رسانه‌ها داشته باشد.
وی ادامه داد: در فعالیت‌های قبل از نمایشگاه باید تلاش شود تا سرشاخه‌های فرهنگی دو کشور در حوزه‌های فرهنگی و تاریخی شناسایی شود و در ایام برگزاری نمایشگاه شاهد امضای تفاهم‌نامه‌های متنوع میان بخش‌های فرهنگی دو کشور باشیم.
صالحی افزود: باید نقشه ارتباطات فرهنگی از اکنون آماده شود و افق این فعالیت‌ها را فقط منحصر به تهران نبینیم بلکه دیگر استان‌ها و شهرها را نیز می‌توانیم در این رویداد بزرگ فرهنگی مشارکت دهیم، برای مثال در سال ٢٠١٧ شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و می‌توانیم سمینارها و برنامه‌هایی در رابطه با این موضوع در ایام نمایشگاه در مشهد برگزار کنیم.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به بازدید میلیونی مردم از نمایشگاه کتاب تهران گفت: خیل عظیم بازدیدکنندگان از نمایشگاه، فرصتی را برای کشور میهمان فراهم می‌کند تا به راحتی فرهنگ خود را برای مخاطبان به نمایش گذارد و ارتباط خود را با مردم ایران بیشتر کند هرچند باید در کنار مخاطبان عام به نخبگان نیز توجه شود زیرا این افراد عامل روابط پایدار فرهنگی خواهند شد.
صالحی با استقبال از ایجاد انستیتوی فرهنگی ایتالیا در ایران نیز گفت: این موضوع قابل تامل است و می توان بیشتر روی آن بحث و گفت‌و‌گو کرد و در ایام نمایشگاه آن را به بهره‌برداری رساند.

** اولویت فرهنگ در گسترش تعاملات دو کشور
سفیر ایتالیا در ایران نیز در این دیدار با اشاره به دیدارهای مقامات سیاسی دو کشور در یک سال اخیر گفت: آقای روحانی و نخست وزیر ایتالیا در یک سال گذشته چهار بار با یکدیگر دیدار داشته‌ و در این گفت‌و ‌گوها همواره سه موضوع فرهنگ، اقتصاد و سیاست مورد تاکید دو طرف قرار گرفته است.
مائورو کنچاتوری با اشاره به اولویت فرهنگ در گسترش تعاملات دو کشور اظهار کرد: فرهنگ نقطه قوت این رابطه است، ما به دنبال بهانه‌ای بودیم تا این فعالیت‌ها را گسترش دهیم و میهمان ویژه شدن ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران فرصت را برای این کار میسر کرد هرچند باید گفت با مشکلات مالی و نیروی انسانی مواجه هستیم.
وی با ارائه پیشنهاد ایجاد انستیتوی فرهنگی ایتالیا در ایران گفت: ایجاد این مرکز می‌تواند به تعمیق روابط و ادامه ارتباطات فرهنگی دو کشور کمک کند، یکی از کارکردهای مهم این مرکز فرهنگی نزدیک کردن نهادهای ایرانی و ایتالیایی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود.
سفیر ایتالیا با اشاره به حضور در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: سال گذشته از نمایشگاه کتاب تهران بازدید و جنبه‌های مختلف آن را ارزیابی کردیم.
وی اضافه کرد:‌ تلاش خواهیم کرد برخی از نویسندگان معاصر ایتالیایی و تصویرگران کتاب در این رویداد حضور داشته باشند، تبادل رایت صورت گیرد و امکان ترجمه دو طرفه فراهم شود.
مائورو کنچاتوری ادامه داد: در نظر داریم در طراحی غرفه از معماری ایتالیایی استفاده کنیم، همچنین در طول نمایشگاه تلاش خواهیم کرد تا برنامه‌ها و نشست‌هایی برگزار کنیم و حتی به اجرای موسیقی بپردازیم البته برخی از این برنامه‌ها می‌توانند در خارج از نمایشگاه در مکان‌های فرهنگی دیگر برگزار شوند.
وی با پیشنهاد ایجاد لوگوی مشترک به منظور انجام فعالیت‌های فرهنگی در ایام پیش از نمایشگاه و در زمان برگزاری نمایشگاه گفت: با توجه به اینکه برخی از فعالیت‌های فرهنگی ما مانند «هفته ایتالیا» اخیرا برگزار شده و تا زمان برگزاری نمایشگاه چندین برنامه دیگر برگزار خواهد شد، پیشنهادمی‌کنیم که لوگوی مشترکی طراحی شود تا این برنامه‎ها را به نمایشگاه کتاب تهران مرتبط کند.
بر اساس این گزارش، در این دیدار پروفسور کارلو چرتی، مسئول برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی کشور ایتالیا و نماینده انجمن ناشران ایتالیا حضور داشتند.
فراهنگ**1880 ** 1071 ** دریافت کننده: پروین اروجی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 963 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار