چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 08:04

اقتصاد حوزه نشر باید از رکود خارج شود/دغدغه ها کم نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دغدغه های حوزه نشر و کتابخوانی کم نیست، گفت: با توجه به سابقه آشنایی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه نشر، باید در اقتصاد در حال رکود این حوزه تغییراتی ایجاد کند.
سید عباس صالحی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: دغدغه های حوزه نشر و کتابخوانی کم نیست و بخش عمده ای از این مشکلات به وضعیت اقتصادی ارگان ها و دست اندرکاران در این بخش باز می گردد و با توجه به اینکه کشور در حالت رکود و عدم رونق اقتصادی به سر می برد، باید اذعان کرد این وضعیت در حوزه نشر مضاعف است.
وی با اشاره به علت عدم رونق در حوزه نشر ادامه داد: در حوزه نشر سرمایه ها محدودتر است و هر مجموعه ای که سرمایه محدودتر دارد، در شرایط بی رونقق، فشار بیشتری بر آن حوزه وارد خواهد شد.
صالحی گفت: افزون بر آن در حوزه نشر طی یک دهه با حذف یارانه کاغذ و برخی محصولات دیگر مجموعه صنعت نشر بیش از صنایع دیگر گرفتار مشکلات خاص خود شد و از طرفی هم شرایط عمومی صنایع و هم شرایط خاص نشر وضعیت را از لحاظ مشکلات اقتصادی خیلی با شرایط بحرانی و سختی مواجه کرد.

** ناشران اهل هیاهو نیستند
وی افزود: البته صنعت نشر به خاطر اینکه ناشران تحت تاثیر فرهنگ هستند و به نوعی حیا در این صنف وجود دارد، از آن دسته اقشار نیستند که با کوچکترین مشکل دست به هیاهو بزنند، این مشکلات در حوزه نشر مشکلات فروخفته ای است و در عین حال مشکل اساسی به شمار می رود.

** تغییر در اقتصاد در حال رکود نشر ضروریست
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی ناشران حرفه ای و با سابقه اکنون با مشکلات پیوسته و بدهی های کلان روبرو هستند، از این رو وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به سابقه آشنایی با حوزه نشر، به نظر می رسد باید در اقتصاد در حال رکود نشر را تغییراتی ایجاد کند.
صالحی درمورد راهکارهای کاهش مشکلات حوزه نشر افزود: با برخی تغییرات بویژه ارائه تسهیلات و امکان سازی معافیت ها در این حوزه که هزینه های اضافی نشر را پایین آورد تا حدودی می توان نشر حرفه ای کشور را از این بحران عبور داد.

** جلوی انتشار آمار غیررسمی مطالعه در کشور را باید گرفت
وی کتابخوانی را بخش دو حوزه فرهنگ نشر بیان کرد و افزود: باید تلاش کرد سرانه کتابخوانی را ارتقا داد و از سوی دیگر باید جلوی آمار غیررسمی مطالعه در کشور را گرفت.
صالحی با بیان اینکه برخی مواقع آمار اسفباری از حوزه مطالعه در کشور اعلام می شود که اساسا درست نیست، اظهار کرد: باید اینگونه بیان کرد که از بابت تاریخ تمدن و فرهنگ کهن ایرانیان، حوزه مطالعه در ایران در آن حد و اندازه نیست و مطالب حاشیه ای در این زمینه را صحیح به جامعه اطلاع رسانی کرد.
وی گفت: نیازمند این هستیم که جامعه ایرانی به فرهنگ، ادبیات و شعر شناخته شود و از این رو باید بیشتر کتاب خواند و بخش قابل توجه از فرهنگ های عمومی را باید صرف این مطلب کرد که ارتقاء سرانه مطالعه صورت گیرد و از طریق رسانه های جمعی و نهادهای مدرسه و مشابه، فرهنگ کتابخوانی جدی تر گرفته شود.
صالحی افزود: پاره ای از اقدامات در حوزه نشر در این دوره صورت گرفته و امیدواریم با حضور وزیر جدید پیگیری های بیشتری صورت گیرد.

** هفته کتاب و کتابخوانی یک مناسبت ملی است
معاون فرهنگی امور فرهنگی وزیر ارشاد در رابطه با هفته کتاب و کتابخوانی گفت: هفته کتاب و کتابخوانی یک مناسبت ملی است و به همین ترتیب نهادهای مختلف درگیر با این موضوع هستند و حدود 10 هزار برنامه در سطح کشور در حال اجراست و از طرفی نهاد کتابخانه ها، مدارس، شهرداری ها و ادارات کل ارشاد به عنوان دبیرخانه هفته کتاب و کتابخوانی در استانها، فعالیت ویژه ای در طول این ایام خواهند داشت.
صالحی از شرکت یکصد شهر در طرح جام کتابخوانی باشگاه های کودک و نوجوان در کشور خبر داد و افزود: این طرح دو ماه است که شروع شده و هر باشگاه کودک و نوجوان شامل 12 نفر با محوریت یک مربی عضو دارد و در این رابطه کتاب هایی برای مطالعه گروه های سنی مختلف مشخص شده و وزارت ارشاد هم تخفیف هایی برای خرید کتابها در نظر گرفته است.
وی گفت: یک ماه اول طرح برگزاری کارگاه آموزش مربیان بود و کار اجرایی آن عملا از ماه دوم شروع شد و اکنون در 16 شهر از یکصد شهر که نامزد برپایی پایگاه کتابخوانی در کشور از سال گذشته بودند، تعداد 1500 باشگاه کتابخوانی با بیش از 18 هزار عضو تشکیل شده و امید است طی یکسال آینده تمامی شهرها در این طرح شرکت کنند و اعضای آن به دهها هزار نفر افزایش یابد.
فراهنگ ** 1417 ** 1071 ** خبرنگار: سید مهدی حسینی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

اطلاعات تکميلي

خواندن 889 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار