سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 18:20

کتابخانه های کانون های مساجد کشور یک میلیون و 100هزارعضو دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون فرهنگی- هنری ستاد عالی دبیرخانه کانون های فرهنگی-هنری مساجد کشور گفت: کتابخانه های این کانون ها در سراسر کشور بیش از یک میلیون و یکصد هزار عضو ثابت دارد.
به گزارش ایرنا مرتضی طاهری روز سه شنبه در نشست افتتاحیه نمادین نمایشگاه های کتاب کانون های فرهنگی - هنری استان تهران در دبیرخانه این کانون های خاطر نشان کرد: کتابخانه کانون های فرهنگی - هنری مساجد کشور 700 هزار متر مربع مساحت داشته و بالغ بر 19 میلیون جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد.
وی با بیان اینکه مساجد دورافتاده ترین روستاهای کشور نیز به کتابخانه تجهیز شده اند افزود: 6هزار و 364 کتابخانه دارای مخزن و 6 هزار و 524 کتابخانه باز در کانون های مساجد کشور فعال هستند.
سید ابوالفضل هاشمی مدیر کل کتابخانه های ستاد عالی کانون های مساجد کشور نیز در این نشست با بیان اینکه کتابخانه های مساجد از سوی مردم ایجاد، گردآوری و مدیریت می شوند اظهار کرد: دولت در شکل گیری این کتابخانه ها نقش حمایتی دارد.
وی با بیان اینکه 12 هزار کتابخانه مسجد زیر نظر ستاد عالی کانون ها فعالیت دارند گفت: 100 هزار ظرفیت ایجاد کتابخانه های جدید در مساجد کشور وجود دارد.
هاشمی با اشاره به اینکه برای ایجاد عدالت فرهنگی اولویت ستاد، حمایت از کتابخانه های روستاها و مناطق محروم بوده است عنوان کرد: در حال حاضر پنج هزار و 424 کتابخانه در مساجد روستاها ایجاد شده که این تعداد 42 درصد کتابخانه های مساجد را تشکیل می دهند.
وی خاطر نشان کرد: در هفته جاری نیز 180 هزار جلد کتاب به ارزش 33 میلیارد ریال برای توزیع در کتابخانه های مساجد به استان های کشور ارسال شده است.
هاشمی تقدیر از کتابداران، برگزاری 130 نمایشگاه کتاب، افتتاح 500 کتابخانه، اعطای مجوز به کتابخانه ها، توزیع نرم افزار «مهر مسجد» مشارکت در برنامه های سایر نهادها را از جمله برنامه های هفته کتابخوانی ستاد عالی کانون مساجد عنوان کرد.
وی گفت: فراخوان روستای دوستدار کتاب نیز برای سومین سال پیاپی منتشر شده و از بین روستاهای کشور 10 روستا به عنوان روستای دوستدار کتاب انتخاب خواهند شد.
جواد مختاری معاون فرهنگی - مطبوعاتی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و به منظور توسعه و تجهیز کتابخانه های استان، طرح اهدای کتاب، خرید کتاب و برگزاری 30 نمایشگاه کتاب اجرا شده است.
وی گفت: در این هفته کتاب های ناشران و نویسندگان بومی شهرستان های استان به منظور حمایت از آنان خریداری شده است.
مختاری افزود: همچنین 6 هزار جلد کتاب به مدارس شهرستان های استان اهدا شده است.
وی با بیان اینکه در این هفته چهار نمایشگاه کتاب در سطح استان تهران در حال برگزاری است عنوان کرد: با همکاری اداره کل ورزش و جوانان یک نمایشگاه کتاب در پارک لاله بمنظور عرضه کتاب های تخصصی حوزه ورزش برگزار و سه نمایشگاه کتاب با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت در کارخانه های استان برپا می شود.
وی اهدای دومین نشان دهخدا به فعالان حوزه علوم انسانی، برنامه نقد و بررسی کتاب و رونمایی از کتاب، همایش تجلیل از کتابداران، برگزاری نمایشگاه کتاب در 100 کانون فرهنگی مسجد را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد.
حجت الاسلام امیر شمس رئیس دبیرخانه کانون های فرهنگی-هنری مساجد استان تهران نیز در این نشست یادآور شد: کانون های فرهنگی استان تهران دارای یک هزار و 630 کتابخانه است که یک هزار و 102 کتابدار افتخاری آنها را اداره می کنند.
وی با بیان اینکه بالغ بر 2 میلیون و هشت هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها موجود است افزود: این کتابخانه ها 163 هزار و 135 عضو ثابت دارند.
از 24 آبان ماه به مدت یک هفته به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:معصومه آقاامینی - انتشاردهنده: محمد آجورلو
تهرام/7244//1348

اطلاعات تکميلي

خواندن 1043 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار