سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 16:16

بیش از سه هزارو 300 کتابخانه در کشور دایر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیرکل دفتر توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از وجود سه هزار و 325 کتابخانه عمومی در استان های مختلف کشور خبر داد و گفت: 2 هزار و 375 باب این تعداد کتابخانه های نهادی، 927 باب مشارکتی و 23 باب نیز مستقل هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا،محمدربیع محمدخانی روز سه شنبه در آیین تکریم مقام کتابدار و ترویج فرهنگ کتابخوانی که در سرسرای اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمانشاه برگزار شد،اظهار کرد: از مجموع تعداد کتابخانه های نهادی کشور، 667 باب آن با زیربنای 187 هزار مترمربع از سوی خیرین، دهیاری‌ها اهداء شده ‌است.
وی افزود: از این 667 باب کتابخانه اهدایی، 10 مورد آن با زیربنای 2 هزار و 500 متر در استان کرمانشاه قرار دارد تا این استان رتبه 16 را از نظر تعداد کتابخانه اهدایی و 18 را از نظر سطح زیربنا داشته باشد.
محمدخانی ادامه داد: استان کرمانشاه از نظر مساحت کتابخانه‌ها رتبه هجدهم کشور و از نظر جمعیتی نیز رتبه سیزدهم را داراست.
مدیرکل دفتر توسعه کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه حدود 3 درصد کتابخانه‌های عمومی کشور در استان کرمانشاه قرار دارند، گفت: در این استان به ازای هر 25 هزار نفر تقریبا یک و نیم باب کتابخانه وجود دارد.
وی همچنین با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه به ازای هر 100 نفر، 2 نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند، افزود: به ازای هر 100 نفر نیز 56 جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه وجود دارد.
محمدخانی با تاکید بر اینکه رفع مشکل معیشتی کتابداران یکی از دغدغه های مسوولان کتابخانه‌های عمومی کشور است، گفت: از اول مهر امسال نیمی از این افراد در برنامه افزایش حقوق قرار گرفته اند و مابقی نیز بزودی در این برنامه قرار خواهند گرفت.
در استان کرمانشاه 94 کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی با بیش از 50 هزار نفر عضو وجود دارد.
7458/1354
خبرنگار:مسعود اسماعیلی ** انتشاردهنده:پروانه امانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 942 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار