سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 16:08

زبان هنر بهترین عامل همگرایی کشورهای اسلامی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیرعامل بنیادسینمایی فارابی، با اشاره به اینکه زبان امروز دنیا هنر است، گفت: ما به عنوان دست اندرکاران سینما، زبان هنر را مهمترین عامل برای گفت وگو و همگرایی میان کشورهای اسلامی می دانیم.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا تابش درحاشیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه با «حیدر نوری جلوخان» مدیر شبکه ماهواره ای کربلا و «حسنین الهانی» کارگردان سینما و مدیر جشنواره النهج عراق دیدار و گفت وگو کرد.
وی افزود:‌ زبان هنر به ما این فرصت را می دهد تا ادعای گروهی که سالهاست تلاش میکنند تا چهره خشنی از اسلام و مسلمانان در دنیا به نمایش بگذارند را خنثی و رد کنیم.
تابش در این دیدار با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اتفاقات در چنین جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی، دیدار و جلساتی است که میان مسئولین سینمایی و میهمانان بین المللی در حاشیه آن برگزار می شود، گفت: ایران یک کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه بوده و سالهاست که سینما در آن به طور جدی پی گیری شده و دارای پیشینه است.
تابش ضمن اشاره به اینکه دنیای امروز به سمت نوعی مینیمالیسم در حال حرکت است افزود: با توجه به فراگیری و رشد شبکه های اجتماعی در دنیا و فرصت و تهدید رسانه های نوین کشورهای اسلامی از جمله ایران، که تصویر و سینمای متفاوتی را به مخاطبان جهانی عرضه می کنند استفاه بهینه از ظرفیت این رسانه ها بسیار مهم است.
وی ادامه داد: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و طی سه دهه اخیر، پیامی که سینمای ایران به دنیا ارائه داده مضمونی انسانی داشته و نسل جدید سینماگران در عرصه تولید فیلم قدم های مثبتی برداشته اند.
مدیرعامل بنیاد فارابی بیان کرد: در دورانی که هژمونی سینمای هالیوود و غرب بر بازار جهانی تولید و نمایش فیلم سایه افکنده، محصول سینمای ایران با پیام متفاوت در تلویزیون، جشنواره های سینمای و رویدادهای بین المللی همواره مورد توجه بوده است.
وی سازمان سینمایی را به لحاظ مدیریتی در جمهوری اسلامی یک سازمان متنوع دانست و ادامه داد: انجمن سینمای جوانان متولی فیلم کوتاه و غیر حرفه ای است و بنیاد سینمایی فارابی نیز متولی حمایت از سینمای حرفه ای می باشد. از افتخارات مهم سینمای ایران این است که بخشی از جوانان هنرمند که فیلم های کوتاه و غیر حرفه ای می سازند، رشد نموده و در داخل و خارج کارنامه خیلی ارزشمندی از خود به جای گذاشته اند.
مدیر عامل بنیاد فارابی به محتوای شبکه تلویزیونی کربلا و سایر شبکه های ارزشی عراق اشاره کرد و گفت: بنیاد فارابی پخش بین المللی تعداد زیادی از فیلم های سینمایی در حوزه های مختلف از جمله تاریخی، دینی و کودک و نوجوان را بر عهده دارد که می تواند مورد استفاده دست اندرکاران شبکه کربلا نیز قرار گیرد.
وی همچنین تاکید کرد: توسعه حضور سینمای ایران در جهان اسلام از طریق اکران فیلم های ایرانی و پخش دی وی دی محصولات سینمایی در دستور کار موسسات سینمایی جمهوری ایران قرار دارد.
این مدیر فرهنگی استقبال گسترده مردم ترکیه و عراق را از فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی را توفیقی برای سینمای ایران دانست و گفت: فیلم های مرتبط با تاریخ اسلام نظیر محمد رسول ا... (ص) و رستاخیز جزو تولیدات استراتژیک در سینمای ایران محسوب می شود که امیدواریم زمینه اکران آنها در کشورهای اسلامی و سایرکشورها بیش از پیش فراهم شود.
تابش افزود: یکی از کارهای جدیدی که از سال گذشته در بنیاد فارابی آغاز شده، راه اندازی نخستین المپیاد فیلم سازی نوجوانان با جامعه هدف گروه سنی 12 تا 19 سال که معمولا کمتر مورد توجه قرار میگیرند، بوده است.
حیدر نوری جلوخان مدیر شبکه ماهواره ای کربلا نیز همکاری شبکه ماهواره ای کربلا با فیلمسازان و تهیه کنندگان ایرانی را یک فرصت دانست و گفت: محصولات فیلم سازان ایرانی در حوزه فیلم های کوتاه، انیمیشن، فیلم داستانی و مستند جهت پخش در این شبکه ماهواره ای انتخاب شده است.
وی با استقبال از همکاری با بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تامین فیلم و نمایش آثار برگزیده فیلم سازان نوجوان المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، تامین محتوا در رسانه های کشورهای اسلامی را بسیار مهم توصیف کرد.
وی در پایان این دیدار یک قطعه انگشتر از سنگ مرقد مطهر حضرت امام حسین (ع) به مدیرعامل بنیاد فارابی اهدا کرد.
علیرضا تابش نیز ضمن تشکر از مشاوره شبکه کربلا، یک جلد کتاب عکس «زیارت اربعین» که یادگار هنرمندان عکاس در زیارت اربعین سال 1393 بود را به حیدر نوری جلوخان اهدا کرد.
فراهنگ**9246**1823دریافت کننده:علیرضا مرادی* انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 980 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار