سه شنبه, 25 آبان 1395 ساعت 08:56

مطبوعات مهمترین بازوی جلوگیری از فساد است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نمایشگاه مطبوعات به‌ واسطه رسانه‌های معتبری که در آن حضور دارند، از اهمیت بسیاری نزد اهالی فرهنگ برخوردار است. امسال نیز این نمایشگاه با حضور چشمگیر اغلب روزنامه‌ها، مجلات و خبرگزاری‌ها برگزار شد و با استقبال چشمگیر و پرشمار مخاطبان به‌کار خود پایان داد. اهمیت این رویداد فرهنگی شاید همپای نمایشگاه کتاب باشد و بی‌گمان فرصتی است تا مردم از چند و چون فعالیت مدیوم‌هایی که به کار اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی می‌پردازند باخبر شوند.
روزنامه همدلی در گفت و گو با کیهان ملکی به بررسی عملکرد رسانه‌ها پرداخته است؛ در گزیده ای از این گفت و گو می خوانیم: از سوی دیگر حضور چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته‌شده در عرصه‌های گوناگون مجالی است برای مخاطبان تا پای صحبت‌ها و دردل‌ آنان بنشینند و از آرا و نظرات آنان مطلع شوند.

**نقش رسانه‌ها در عرصه فرهنگ و هنر
در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات هنرمندان عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون نیز حضور یافتند و ضمن گفت‌و‌گو با دوستداران‌شان با حضور در غرفه‌های مختلف از نقش رسانه‌ها و خبررسانی در ارتقای آگاهی مردم گفتند. در همین راستا کیهان ملکی در گفت‌و‌گو با «همدلی» به بررسی عملکرد رسانه‌ها و اهمیت آنان در جهت جلوگیری از فساد پرداخت و گفت: «مطبوعات آزاد مهمترین و برجسته‌ترین بازوی جلوگیری از فساد در کلیه بخش‌های مربوطه یک کشور است.»

ملکی با اشاره بر نقش مهم رسانه‌ها در عرصه فرهنگ و هنر ابراز داشت: «نقش رسانه در اساس، در تمام عرصه‌های جامعه جدی است و این نقش در حوزه فرهنگ و هنر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خبررسانی، نقد و تحلیل، جذب مخاطب و ورز دادن اندیشه‌های مخاطب از وظایف بسیار مهم و شاخص رسانه‌ها در حوزه فرهنگ و هنر می‌باشد. آنها موظف هستند تا مخاطبان خود را در حین اطلاع‌رسانی کمی به تفکر نیز وادار کنند؛ بدون‌شک اگر این اتفاق رخ دهد، نشریه‌های موجود در این عرصه، نشریه‌های بزرگ و برجسته‌ای خواهند بود، اما اگر این اتفاق رخ ندهد و هدف یک رسانه تنها انتشار اخباری باشد که خوانده می‌شوند و از آنها عبور می‌شود از نگاه من هیچ تفاوتی با حل جدول و تخمه شکستن ندارد.»

**افزایش چشمگیر تعداد رسانه‌ها
بازیگر کاراکتر احد در سریال «روزگار جوانی» در بخش دیگری از سخنانش به توهین نشریه یالثارات به هنرمندان پرداخت و با اشاره به اینکه تا به امروز نیازی به موضع‌گیری در ارتباط با توهین این نشریه برای من پیش نیامده است، بیان کرد: «صد البته که این اتفاق به هیچ‌وجه خوشایند نبوده است اما فکر می‌کنم به سمت و سویی می‌رویم که عده‌ای می‌توانند فعالیت‌هایی را انجام دهند و عده‌ای دیگر نمی‌توانند و این امر تنها در این مورد خاص رخ نمی‌دهد و موارد مشابه آن بسیار زیاد است که آرام آرام این تبعیض و توهین‌ها میتواند به ضرر کشورمان تمام شود. این روند تبعیض از نگاه من مدت‌هاست آغاز شده و مردم جامعه نسبت به اینگونه موارد آگاه و حساس شده‌اند.»

این هنرمند سینما و تلویزیون در بخش دیگری از سخنانش افزود: «مطبوعات آزاد مهمترین و برجسته‌ترین بازوی جلوگیری از فساد در کلیه بخش‌های مربوطه یک کشور است، که به‌نظر می‌رسد ما تا حدودی از آن محروم شده‌ایم. از نگاه من باید سرعت کار را بیشتر کرد و نگرانی‌ها را برطرف کرد. تعداد رسانه‌ها افزایش چشمگیری داشته است و به‌نظر می‌رسد از دیدگاه‌های مختلفی نیز بهره می‌برند، اما سطح عمومی در مقایسه با چند سال گذشته با خط‌قرمزهای محکم‌تری روبه‌روست.»

ملکی در پاسخ به این سوال که آیا رسانه به وظایف خود عمل کرده است یا خیر، عنوان کرد: «از نگاه من این امر کاملا نسبی است و بدون شک عده‌ای انجام داده‌اند و عده‌ای نیز خیر، اما در مجموع اگر بخواهیم در رابطه با کلیه فعالیت‌های انجام شده توسط رسانه‌ها اظهار نظر کنیم، می‌توانیم بگوییم که بیش از این‌ها انتظار می‌رفت، اما به دلیل مجموعه‌ای از مشکلات نمی‌توان از همه افراد انتظار ریسک و مواجهه با خطر را داشت. ای کاش کمی روند کاری تغییر پیدا کند و همه افراد جامعه تلاش کنند تا از نقص‌های موجود در فعالیت‌هایشان جلوگیری کنند. به‌نظر می‌رسد، باید یک تضمین جدی از مراکزی که در این رابطه مسئولیتی دارند وجود داشته باشد تا فعالیت‌های درست بیشتر و گسترده‌تر شود و نقص‌ها و کمبودها کاهش یابد.»

**لزوم بهره‌گیری از نیروهای جوان‌تر
تغییر و تحولات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله دیگر موضوعاتی بود که کیهان ملکی درباره آن سخن گفت. این بازیگر سینما و تلویزیون درخصوص انتصاب وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: «اصولا در رابطه با دولت تدبیر و امید باید بگویم، امیدش کمک بسیاری به من کرد تا بتوانم چندسال اخیر را ادامه بدهم و تدبیرش نیز از نگاه من به یک برجام منتهی شد و البته می‌توان گفت که کار سخت و دشواری را انجام داد. از نگاه من ریتم عمومی دولت تدبیر و امید در همه امور بسیار کند است، به هیچ وجه نمی‌خواهم بگویم که به صورت ضربتی و غیرکارشناسی عمل شود، اما تا این اندازه سرعت پایین برای کشوری در این حد از بحران، خود می‌تواند یک نقص به شمار رود. اگر فکر می‌کنند نمی‌توانند این کار را انجام دهند بدون‌شک باید از نیروهای جدید استفاده کنند و اگر به این باور رسیده‌اند که این نوع فعالیت‌ها از سن و سال‌شان عبور کرده است باید از نیروهای جوان‌تر بهره برده شود.»
*منبع: روزنامه همدلی، 1395.8.25
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

اطلاعات تکميلي

خواندن 907 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار