دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 23:04

کتاب برگ های قرآن بایسنقری در موزه ملک رونمایی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیین رونمایی از کتاب برگ هایی از قرآن بی نظیربایسنقری شامگاه یکشنبه با حضور رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و غلامحسین امیرخانی استاد خوشنویس و چند مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی در موزه ملک برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا عصر دوشنبه در این مراسم استاد صاحب نام خوشنویسی ایران به تفصیل در ارتباط با راز ماندگاری فرهنگ و هنر ایرانی با وجود هجوم های متعددی که در طول تاریخ به ایران شده سخن گفت.
غلامحسین امیر خانی گفت: خاصیت فرهنگ و هنر مردم ایران این است که در واقع می تواند فرهنگ های مهاجم را در خود هضم و آنها را رام و سر براه کند.
وی افزود:‌این رام کردن فرهنگ های مهاجم سبب شده تا آنها در راستای سیاست های طولانی مدت فرهنگ و هنر ایرانی قدم بردارند.
رییس فرهنگستان زبان ادب فارسی دیگر سخنران این آیین گفت: از همان روز اول یعنی در همان دوران پیامبر که هنوز وحی تفصیلی قرآن به پایان نرسیده بود مسلمانان می دانستند که باید در حفظ آن در کمی و کاستی اهتمام داشته باشند.
غلامعلی حداد عادل افزود: در همان اوایل هجرت که پیامبر سال های اولیه ورودشان به مدینه بود جنگ بئر معونه درگرفت در واقع توطئه ای بر ضد مسلمانان بود زیرا مورخان نوشته اند در آن واقعه 70 یا 90 حافظ قرآن به شهادت رسیدند.
وی ادامه داد: این نشان می دهد که از همان روز اول حفظ قرآن در سینه و دقت در کتابت آن چقدر مهم بوده است.
حداد عادل گفت: مسلمانان در طول تاریخ علاقه خودشان را به قرآن با کتابت قرآن نشان دادند ، یعنی هرچه هنر داشتند در هنر خوشنویسی و تذهیب ، کتاب سازی ، کاغذ سازی و در کتاب آرایی ، همه این هنرها را در بالاترین سطح تقدیم قرآن کردند.
وی افزود: مسلمانان تا آنجا که توانستند کلام وحی را هنری نگاه داشتند ، چنانکه ذات قرآن هم هنری بود.
وی گفت: خداوند وقتی که می خواست حقایق قرآنی ، الهی و معنوی را به بشر معرفی کند از هنر ، هنر فصاحت و بلاغت استفاده کرد.
حداد عادل گفت: مسلمانان هم به این هنر فصاحت و بلاغت هنر جامه خوشنویسی و تذهیب پوشاندند و قرآن را آن سان که گوش نواز بود ، چشم نواز هم کردند.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خاطرنشان کرد: حرم امام رضا(ع) و حرم ائمه معصومین جایی بوده که متمکنان که سفارش دهنده قرآن های نفیس بودند ، این قرآن ها را وقف این آستان ها می کردند تا بهتر نگهداری بشود.

**حداد عادل در بخشی از سخنان خود با اشاره با اهمیت و مغفول ماندن مسجد گوهرشاد خطاب به رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: ان شاالله به همت شما یک اثر هنری و یک کتاب فاخر نفیس که حداقل به دو زبان باشد در باره مسجد گوهرشاد ولو اینکه پنج سال هم طول بکشد ، فراهم بشود تا بتوانیم آن را به دانشگاهیان عرضه کنیم.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین در حاشیه این مراسم و در پاسخ به پرسش خبرنگار فرهنگی ایرنا در باره اهمیت قرآن بایسنقری گفت: قرآن بایسنقری اهمیتش در این است که به زیباترین خط محقق نوشته شده است.
غلامعلی حداد عادل افزود: یک هنرمند بزرگ مثل بایسنقر آن را در ابعاد بزرگ با قلمی به پهنای یک سانتیمتر در 800 و چند ده صفحه روی کاغذی که طولش از دو متر تجاوز می کرده و عرضش نزدیک به یک متر و 50 سانتیمتر بوده نوشته است.
وی گفت: این قرآن بهترین نشانه تاثیر فرهنگ و تمدن اسلامی ایران بر مهاجمان مغولی و تیموری بوده که چطور اینها را به خدمت اسلام در آورده و از آن غارتگران ، هنرمندان بزرگ ساخته است.
وی افزود: این قرآن از نظر زیبایی به اندازه ای است که موزه های بزرگ دنیا مثل موزه متروپولتین در نیویورک به داشتن یک یا دو صفحه و یا حتی دو سطر از آن افتخار می کنند.
حداد عادل گفت: چند 10 صفحه از این قرآن در آستان قدس موجود بوده که با بازپیرایی و بازسازی آن چاپ شده و یک اثر نفیس هنر ی که معرف هنر اسلامی ایرانی است به دنیا عرضه شده است.
مدیرعامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در حاشیه این مراسم به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: قرآن بایسنقری بزرگترین قرآن کتابت شده در طول تاریخ تمدن اسلامی است که در قرن نهم به سفارش شاهرخ شاه تیموری توسط بایسنقر میرزا کتابت شده است.
بایسنقر میرزا فرزند شاهرخ شاهزاده تیموری است و گوهر شاد خاتون نوه تیمور گورکان است.
' علی ثابت نیا ' که برای شرکت در این مراسم از مشهد به تهران آمده بود اظهار کرد: بین کارشناسان نظرات مختلفی وجود دارد که آیا این قرآن را بایسنقر نوشته و یا خوشنویسان دیگر نوشته اند ، به هر حال در تاریخ این قرآن معروف به قرآن بایسنقری است.
وی گفت: 144 صفحه از این قرآن در آستان قدس رضوی نگهداری می شود و دوسالی است که موسسه آن را برای چاپ آماده کرده و به شکل وزینی در ابعاد متفاوتی به چاپ رسانده و امروز که روز 24 آبان روز کتابدار و روز کتاب و کتابخوانی است ، این قرآن نفیس رونمایی شد.
لازم به ذکر است که تهیه این اثر فاخر قرآنی دو سال طول کشیده است.
فراهنگ**1540**1823خبرنگار : حمید بحرینیان – انتشار دهنده : طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1187 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار