دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 20:08

فیلسوف ایرانی:هانری کربن دراسلام پیامی فراموش شده را یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
چهره ماندگار فلسفه و استاد پیشین دانشگاه تهران گفت: هانری کربن فیلسوف برجسته فرانسوی در شرق، ایران و اسلام نوعی پیام فراموش شده که بشر باید در باطن خود بجوید را یافته بود.
به گزارش شامگاه دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، کریم مجتهدی کانت شناس مشهور در مراسم بزرگداشت هانری کربن در مورد آشنایی خود با این فیلسوف فرانسوی اظهار کرد: اولین دیدار من با کربن وقتی بود که برای صحبت درباره پایان نامه دکتری خود به او مراجعه کردم و او ناراضی بود که چرا من باید در مورد فلاسفه غربی پایان نامه بنویسم و نه فیلسوفان وطنی.
وی در این مراسم که در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد افزود: کربن به من فهماند باید به عنوان یک ایرانی به ریشه ها و هویت وجودی خودم برگردم.
استاد پیشین دانشگاه تهران صاحب آثار فلسفی نظیرفلسفه نقادی کانت،دکارت و فلسفه او،
پدیدارشناسی روح بر حسب نظر هگل، دونس اسکوتوس و کانت به روایت هیدگر اضافه کرد: ابعاد بسیار وسیعی از گفته های عمیق در آثار کربن وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه کربن مستشرق نیست گفت: کربن اتفاقا بهتر و بیشتر غرب را می شناخت ولی در شرق، ایران و جنبه ای از اسلام نوعی پیام فراموش شده یافته بود. به طور کلی آنچه فراموش شده و بشریت در باطن خود باید آن را بجوید.
مجتهدی تاکید کرد: این پیام همان سنت افلاطونی است که در شرق و جنبه ای از اسلام یافت‌ می شود‌ و این امر ناشی از مطالعات دقیق او در فرهنگ ایرانی و اسلامی است طوری که بعضی از نویسندگان و فیلسوفان را او برای اولین بار شناخته و در آثار خود از آنها اسم برده است؛ مانند رجبعلی تبریزی.
هانری کربن (Henry Corbin 1903 تا 1978) فیسلوف، ایرانشناس و اسلام شناس و شیعه شناس فرانسوی بود که بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه سپری کرد‌.
وی اولین مترجم آثار هایدگر به زبان فرانسه و معرف فلسفه اشراق سهروردی و حکمت متعالیه ملاصدرا به اروپاییان بوده است.
کربن استاد شیعه شناسی دانشگاه سوربن بود و اواخر دهه 50 میلادی توسط استاد مطهری با علامه طباطبایی آشنا شد و همه ساله در‌ ماه سپتامبر برای بحث در خصوص مهم ترین موضوعات فلسفی به ایران می آمد.
از وی کتاب های زیادی از جمله ارض ملکوت، از هایدگر تا سهروردی، اسلام در سرزمین ایران و بسیاری دیگر به زبان فارسی ترجمه شده است.
امروز انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به مناسبت تلاش‌های مستمر و ارزنده علمی و فرهنگی پروفسور هانری کُربن استاد مهمان فلسفه دانشگاه تهران مراسم بزرگداشتی ‌برگزار کرد و از خدمات شایانی که در زمینه ایران‌شناسی و زبان و ادب فارسی انجام داده‌ است، تقدیر به عمل ‌آورد.
ادامه دارد...
فراهنگ**9157**1823خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1158 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار