دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 15:45

عرضه کتاب در بازار مصرف به گسترش فرهنگ مطالعه منجر می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ایجاد تحول در گسترش مطالعه را در گرو عرضه کتاب در بازار مصرف دانست.
حجت الاسلام احمد آزادیخواه روز دوشنبه به مناسبت آغاز هفته کتاب به خبرنگار معارف ایرنا گفت: تجربه سال های اخیر نشان داده که یکی از اشتباهات صورت گرفته این است که به جای این که کتاب را در اختیار مردم قرار دهیم، سعی کرده ایم تا مردم را وادار کنیم در اختیار کتاب باشند.
وی توزیع کتاب «دا » را در مغازه ها به عنوان بسته فرهنگی خانواده ها یکی از دلایل موفقیت این کتاب و تجدید چاپ آن بیش از 180 مرتبه دانست و گفت: این کتاب با تعداد صفحات زیاد ولی مورد استقبال مردم قرار گرفت و علت آن توزیع کتاب در مغازه ها بود.
نماینده مردم ملایر در مجلس دهم افزود: اگر کتاب را در کتابخانه ها زندان کنیم، میزان سرانه مطالعه با همین وضعیت ادامه خواهد داشت، ولی اگر کتاب را در بازار مصرف مردم عرضه کنیم، تحول ایجاد خواهد شد.
وی درباره راهکارهای قانونی افزایش فرهنگ مطالعه در مجلس شورای اسلامی گفت: البته برنامه ریزی جزو وظایف قوه مجریه است و قوه مقننه کار قانون گذاری و نظارت را به عهده دارد و گزارش هایی از سوی نهادهای متولی مانند نهاد کتابخانه های عمومی برای کسب اطلاعات و شناسایی نقاط قوت و ضعف در حوزه مطالعه مفید در صحن کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه شده است.
آزادیخواه همچنین گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز اطلاعاتی درباره حجم کتابخانه ها، وضعیت کتابخانه های الکترونیک و سیار، تالیفات و تازه های نشر ارائه داده است که با این اطلاعات به یک بازمهندسی جدی رسیده ایم که می تواند در ارتقاء سطح مطالعه مفید جامعه تاثیرگذار باشد.
وی افزود: پیشنهاد ما این است که این گونه نهادها به تنهایی قدرت ارتقاء ندارند و برای ارتقاء مطالعه مفید باید از زیرساخت های فرهنگی مانند آموزش و پرورش استفاده کنیم.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر فرهنگیان به عنوان رابط میان دانش آموزان و اولیاء باشند و با سفارش مطالعه و ایجاد سوال در ذهن دانش آموزان، بتوانند پدران و مادران دانش آموزان را موظف به مطالعه کنند، خانواده ها مزه مطالعه را خواهند چشید و در نتیجه سطح مطالعه افزایش می یابد.
وی از نقش مراکز فرهنگی در مساجد و محلات برای افزایش فرهنگ کتابخوانی سخن گفت و افزود: این نهادها می توانند برنامه هایی همچون مسابقات کتابخوانی، معرفی تازه های نشر و تبیین ضرورت مطالعه را میان محلات و مناطق مختلف اجرا کنند و به مردم آموزش دهند و در آن صورت مردم به سوی مطالعه خواهند رفت.
فراهنگ**1003**1027**خبرنگار: محمدرضا جعفرملک** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 587 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار