یکشنبه, 23 آبان 1395 ساعت 16:48

استاد دانشگاه: اخبار مگو نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
استاد دانشگاه حوزه رسانه معتقد است در عصر پوست اندازی رسانه های سنتی و رشد اطلاع رسانی های الکترونیک، دیگر خبر مگو وجود ندارد.
حمیدرضا ضیایی پرور روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در مورد فضای مجازی و تسلط این فضا در آینده نزدیک بر حوزه اطلاع رسانی گفت: رشد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مجازی اجتناب ناپذیر است.
وی افزود: ایران همواره فاصله تاریخی با کشورهای پیشرفته در این زمینه داشته است اما در شرایط کنونی این فاصله از بین رفته و همه شبکه های موبایلی، اینترنت محور (وب بیس/web base) و شبکه های اجتماعی با تولید محتوا توسط کاربران داریم.
وی افزود: این شبکه ها در برابر رسانه های حرفه ای تا حد زیادی رسانه های کلاسیک را تحت تاثیر قرار داده اند؛ اولین حوزه اعمال نفوذ آنها دروازه بانی خبر است؛ زیرا زمانی روزنامه نگاران تصمیم می گرفتند خبری منتشر نشود و نمی شد. اما امروز اینطور نیست و به نوعی اخبار مگو نداریم.

*** قدر فضای مجازی را بدانیم
نویسنده کتاب «مطالعات سایبرژورنالیسم» ادامه داد: امروزه همه شهروندان با داشتن یک موبایل هوشمند به خبرنگار شهروند تبدیل شده اند؛ البته چالش هایی مانند حرفه ای نبودن اخبار و تشخیص ندادن صحت و سقم آن نیز وجود دارد.
وی تاکید کرد: دسترسی مردم به اخبار همیشگی است و به نوعی با حوزه خبررسانی تعامل دارند.
به گفته استاد دانشگاه آزاد اسلامی، البته این امر آفت هایی هم داشته است؛ مانند سرریز اطلاعات (over-information) یعنی اینقدر محتوا، نقل قول و اظهارات و مطالب زیاد شده که افراد نمی دانند چطور این اطلاعات را پالایش کنند.
ضیایی پرور افزود: اما باید قدر این فضا را بدانیم؛ آمدن شبکه های اجتماعی، دسترسی شهروندان به اطلاعات و آزادی آنها افزایش یافته و تعامل در این شبکه ها بیشتر شده و به نوعی مخاطب صاحب نظر است.

** گفتمان رییس جمهوری در مورد فضای مجازی از عملکرد دستگاه های متولی جلوتر است
وی با اشاره به گفتمان رییس جمهوری در مورد تاکید بر فضای مجازی ادامه داد: با آنکه گفتمان آقای روحانی در سه سال گذشته حاکم بوده است؛ عملکرد دستگاه های متولی و دستگاه های حاکمیتی در حوزه فضای مجازی و شبکه های مجازی متناسب با گفتمان روحانی نبوده است و دولت بسیار جلوتر حرکت می کند اما دستگاه های متولی آنطور که باید و شاید محتواهای خود را به شکل قابل استفاده برای مردم تبدیل نکرده اند.
نویسنده کتاب «تکنولوژی های کاربردی روابط عمومی الکترونیک» تصریح کرد: در مجموع عملکرد دستگاه های متولی مانند وزارتخانه های ارتباطات و فرهنگ و ارشاد اسلامی با گفتمان رییس جمهوری متناسب نبوده است؛ مثلا وزارت ارتباطات در برابر فیلترینگ بعضی شبکه ها به خوبی مقاومت کرد ولی سرعت اینترنت هنوز به اندازه کافی افزایش نیافته و کیفیت و دسترسی مردم به این رسانه ها بیشتر نشده، یا مثلا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی تولید محتوا و هماهنگی در این شبکه ها است ولی کار خاصی در این خصوص انجام نشده، در حالیکه گنجینه های قوی دینی، ادبی و عرفانی داریم که دست هر ملتی بود از آنها استفاده می کرد.

** تقویت رسانه های مجازی به زیرساخت نیاز دارد
وی در مورد افول رسانه های کاغذی در سطح دنیا نیز گفت: گرایش عمومی در حوزه رسانه به این سمت است ولی به اعتقاد من رسانه های سنتی و کلاسیک دو سه دهه آینده نیز حضور جدی دارند، اما قطعا به سمت رسانه های جدید حرکت می کنند.

** زیرساخت های داخلی برای توسعه رسانه های مجازی کافی نیست
ضیایی پرور، در مورد وضعیت ایران در خصوص حذف رسانه های سنتی چاپی و مکتوب گفت: در ایران هنوز برای رفتن به این سمت فاصله داریم؛ زیرا زیرساخت های فناوری اطلاعات(IT) در کشورها متفاوت است مثلا در آمریکا سرعت اینترنت 85 مگاپیت در ثانیه است و در مرکز تهران 5 مگاپیت هنوز محقق نشده است.
وی تاکید کرد: رسانه های الکترونیک وقتی رشد می کنند که متقاضی هم رشد کرده باشند؛ وقتی ضریب نفود اینترنت57 درصد است و کمتر از 40 درصد مردم به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند هنوز نمی توان گفت رسانه های سنتی به کلی حذف خواهند شد.

** آی پی تی وی به جایی نمی رسد
نویسنده کتاب «رسانه های الکترونیک» همچنین در مورد شکایت اخیر سازمان صدا و سیما از سایت های پخش ویدئو گفت: مطابق قانون اساسی شکایت صداوسیما درست است، اما مطابق واقعیت های جامعه اینطور نیست. زیرا زمانی که قانون تدوین و تصویب می شد اصلا فضای مجازی در ایران وجود نداشته؛ بنابراین منظور قانونگذار از اینکه همه پدیده های تصویری در انحصار صداوسیما است با مقتضیات زمان جور در نمی آید.
وی افزود: همانطور که در مورد سدها، نیروگاه ها و ...اصل 44 تفسیر و سیاست های آن ابلاع شد؛ در مورد صدا و سیما هم باید تفسیر و بازنگری شود.
نویسنده مقاله «آی پی تی وی و تلویزیون های اینترنتی» در مورد این نوع تلوزیون ها نیز توضیح داد: شرایط فعلی که تلویزیون اینترنتی نداریم و در خصوص آی پی تی وی اگر منظور این باشد که تلویزیون را با استفاده از اینترنت می بینیم این تعریف آی پی تی وی نیست.
وی ادامه داد: آی پی تی وی یا تلویزیون تعاملی در ایران به جایی نمی رسد چون مخابرات و صداوسیما از 10 سال قبل اختلاف دارند، مخابرات معتقد است چون پهنای باند و فیبر نوری را تامین می کند متولی آن است و صداوسیما به دلیل تامین محتوا خود را متولی آن می داند و رسانه ای که دو متولی داشته باشد به جایی نمی رسد.
ضیایی پرور، در مورد آی پی تی وی به کلی گفت: اگر این اختلاف حل شود اتفاق مبارکی است؛ زیرا هر رسانه جدیدی که راه بیافتد از پادکست تا آی پی تی وی و ...مبارک است و قانون شفافیت اطلاعات را به همین دلیل داریم.
فراهنگ**9157**1027**خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

اطلاعات تکميلي

خواندن 1043 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار