یکشنبه, 23 آبان 1395 ساعت 12:44

142 نفر در افغانستان ماهانه قربانی مین های جاسازی شده می شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس کمیته مبارزه با حوادث افغانستان اعلام کرد که مین های جاسازی شده در این کشور هر ماه بطور متوسط 142 نفر قربانی می گیرد.
به گزارش ایرنا، «اسلم سیاس» روز یکشنبه در حاشیه همایش آگاهی دهی مین در افغانستان به خبرنگاران گفت که در 10 سال گذشته یکهزار و 628 کارمند موسسات مین روبی در این کشور هدف حمله مخالفان مسلح قرار گرفته اند.
وی گفت که از جمله این افراد 88 تن آنان کشته، 129 نفر زخمی شده و 709 تن دیگر نیز ربوده شدند که با میانجیگری بزرگان اقوام آزاد شده اند.
سیاس افزود: دو هزار و 90 کیلومتر از زمین های افغانستان از وجود مین ها پاکسازی شده و 727 هزار کیلومتر دیگر هنوز آلوده به مین های جاسازی شده است که براساس برنامه راهبردی دولت افغانستان باید تا سال 2023 میلادی پاکسازی شود.
به گفته رئیس کمیته مبارزه با حوادث افغانستان، مناطق تاریخی، مسیر بزرگراه ها، اطراف دکل های برق، در اولویت برنامه های موسسه های مین روبی قرار دارد.
وی، به کاهش قابل ملاحظه کمک های خارجی برای مین روبی در افغانستان اشاره کرد و از کشورهای کمک کننده تقاضا کرد که به کمک های خود برای پاکسازی مین ها در افغانستان ادامه دهند.
به گفته سیاس به علت کاهش بودجه موسسات مین روبی، کارمندان آنان از 14 هزار نفر به هشت هزار نفر رسیده است.
«مارک باودن» نماینده سازمان ملل متحد در کابل نیز از کارکرد های موسسه های مین روبی افغانستان قدردانی کرد و عملکرد آنان را عامل اصلی همکاری با روند مین روبی در افغانستان دانست.
وی یادآور شد: برنامه مین روبی در این کشور از 26 سال پیش آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.
باودن، از دولت افغانستان به دلیل گنجاندن درس مین روبی در کتاب های آموزشی مدارس، قدردانی کرد.
وی بابت کاهش 40 درصدی کاهش تلفات غیرنظامیان در سال 2016 نسبت به سال 2015 میلادی باوجود افزایش گستره جنگ و ناامنی در افغانستان، ابراز خرسندی کرد و افزود که این کاهش موفق بودن برنامه های مین روبی را نشان می دهد.
آساق**291**1610**انتشار دهنده: خسرو حسینی

اطلاعات تکميلي

خواندن 490 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار