چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 18 تیر 1396 ساعت 10:00

رویکرد ایفلای 2017 با تاکید بر بخش کتابخانه‌ها و تحقیقات پارلمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در آستانه برگزاری کنگره فدرسیوان  بین‌المللی مجامع کتابداری (ایفلا )شعار تعیین شده سال 2017  بر اساس «اطلاعات؛ اساس همبستگی اجتماعی» می‌باشد  و  در همین راستا «بخش کتابخانه‌ها و تحقیقات پارلمانی» ایفلا  نیز با برگزاری پیش ایفلا در ورشوی  لهستان با موضوعاتی همچون: «پارلمان و مردم : شفافیت؛ گشودگی، مسوولیت» با تاکید بر «تبادل اطلاعات  آزاد و شفاف میان قانوگذاران؛ پارلمان و عموم مردم» و «بررسی  نقش کتابخانه‌های پارلمانی و مراکز تحقیقاتی» در صدد برگزاری نشست‌های تخصصی مرتبط برای کتابداران؛ کتابخانه‌ها می‌باشد.

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در بخش مربوطه عضویت داشته و در نشست‌های مرتبط حضور دارد. امید است با مشارکت سایر کتابداران و محققان در بخش پارلمانی، تحقیقات بیشتری در این زمینه‌ها صورت بگیرد.

شبکه ها و مراکز وابسته به بخش کتابخانه ها و تحقیقات پارلمانی ایفلا

1-انجمن کتابخانه‌های پارلمانی  کشورهای عربی: این کشورها چون فاقد مجالس قوی و پیشینه پارلمانی می‌باشند در چند سال اخیر با ارسال هیات‌های مختلف در ایفلا و بخش پارلمانی در صدد حضور در این نهادهای بین‌المللی می‌باشند. کشورهای سعودی، قطر و امارات. علی رغم  نداشتن پارلمان هرساله با اعزام  هیات‌هایی از دانشگاه‌های مختلف هیات‌های در صدد استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی ایفلا می باشند.

مصر: در این میان کشور مصر با توجه به کتابخانه ملی و اسکندریه در این نشست‌ها فعال می‌باشد.

بحرین و الجزایر: اعزام مسؤول کتابخانه به نشست‌ها

عمان: ارسال مسؤول کتابخانه یا رابط درنشست‌های بین المللی

2-انجمن کتابخانه‌های پارلمانی  آسیا و اقیانوسیه: در سال 1390 برای همکاری‌های کتابخانه‌های پارلمانی و تحقیقاتی کشورهای آسیایی تاسیس گردید. در  همین راستا در مجمع عمومی  برگزارش شده در کره جنوبی: کمیته اجرایی به ترکیب ذیل تعیین شدند: نشست سالانه: کره جنوبی (اردیبهت 1396)

1-  رئیس: کتابخانه  مجلس ژاپن

2-  معاون: کتابخانه مجلس کره جنوبی

3-  معاون: کتابخانه پارلمان فیجی

4-  دبیر: مجلس نمایندگان  کتابخانه قانونگذاری فیلپین

5-  خزانه‌دار: کتابخانه پارلمان استرالیا

3-مجمع کتابخانه‌های پارلمانی استرالیا

4-مجمع کتابخانه‌های پارلمانی کانادا

5-مجمع کتابخانه‌های پارلمانی شرق و جنوب آفریقا

 6-مجمع کتابخانه‌های پارلمانی جنوب آسیا

 این مجمع  درسال 1997 پیشنها آن داده شد و هنوز فعالیت آن اجرایی نشده است.

7 مجمع کتابخانه‌های پارلمانی آمریکای لاتین

8- کنفرانس کشورهای دریای سیاه: تاسیس  1996: به پیشنهاد رئیس مجلس ترکیه

ساختار کنونی هیات رئیسه بخش پارلمانی ایفلا 2017

کمیته دائمی: کتابخانه پارلمانی و مراکز تحقیقاتی وابسته «خدمات کتابداری و پژوهشی به پارلمان»

رئیس: کتابخانه کنگره آمریکا

دبیر: مرکز تحقیقات پارلمان اروپا: بلژیک

کشورهای دارای کتابخانه پارلمانی

با بررسی انجام شده از کتابخانه‌های پارلمانی موجود در سطح بین الملل، این موارد قابل دست‌یابی است.

1-مجالس کشورهای اروپایی

با توجه به پیشینه و قدمت مجالس این کشورها، اغلب کشورهای اروپایی دارای کتابخانه‌های پارلمانی باشکوه در جنب مجلس این کشورها می باشند و از مجموعه گنچینه‌های نسخه‌های قدیمی و کتابخانه تخصصی برخوردار می‌باشند و در سطوح معاون یا مدیر کل تابعه مجلس آن کشورها فعالیت دارند.

این کشورها بخصوص فرانسه، فنلاند ، اسپانیا،  آلمان، بلژیک، اتریش، لهستان و غیره در مجامع ایفلا و نشست‌های بخش پارلمانی حضور فعال دارند و با ترکیب چندین نفره در نشست‌های سالانه و بین‌المللی حاضر می‌شوند. 

2-آمریکا و کانادا: کتابخانه کنگره آمریکا دارای  رئیس کتابخانه می‌باشد و همچون کتابخانه مجلس کانادا دارای ساختار اداری منسجم و فعالی می باشند و در مجامع ایفلا و نشست‌های بخش پارلمانی حضور فعال دارند و با ترکیب چندین نفره در نشست‌های سالانه و بین‌المللی حاضر می‌شوند.

با توجه به نفوذ مالی و سیاسی این دو کشور، معمولا در هیات رئیسه ایفلا و همچنین بخش پارلمانی، این دو کتابخانه دارای پست‌های کلیدی می‌باشند و مورد حمایت کشورهای اروپایی قرار دارند. قابل ذکر است که رئیس ایفلا و رئیس منتخب ایفلا در حال حاضر  از کشورهای اسپانیا و کانادا می باشند.

3-کشورهای آسیایی و اقیانوسیه: مجالس کشورهای ژاپن، کره جنوبی، چین، مالزی، سنگاپور، کامبوج در عرصه کشورهای آسیایی دارای بخش کتابخانه و پارلمانی می‌باشند که بنوعی دیگر کشورهای آسیایی را در مجامع بین المللی نمایندگی می‌کنند.

بخش آسیایی  سایر کشورها همچون هند، پاکستان، اندونزی، آذربایجان در حد کتابخانه کوچک فعالیت دارند و در نشست‌های ایفلا نماینده خود را اعزام می‌نمایند.  

گزارش: یاسر کنعانی، مسؤول امور بین‌الملل کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی

Warsaw

اطلاعات تکميلي

خواندن 2884 دفعه
خبرنگاران کتاب

آخرین‌ها از خبرنگاران کتاب

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده