دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394 ساعت 16:17

نیم میلیون عنوان کتاب در نمایشگاه امسال عرضه می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: بیش از300 هزار عنوان کتاب داخلی و 165 هزار کتاب خارجی در نمایشگاه امسال عرضه می شود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی روز دوشنبه در نشست خبری بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در محل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی افزود:

دو هزار و 450 ناشر داخلی در دو هزار و 160 غرفه کتاب های خود را در نمایشگاه امسال در معرض علاقمندان قرار می دهند.

وی در ادامه، نمایشگاه کتاب را کتابخانه بزرگ در گردش دانست و اظهار کرد: نمایشگاه کتاب نوعی دید و بازدید اهل فرهنگ است که در این 10 روز فرصتی برای برقراری ارتباط بین مخاطب و ناشرین به وجود می آید.

صالحی گفت: نمایشگاه کتاب همچنین فرصتی برای دیپلماسی فرهنگی بر محور کتاب و نشر ایجاد می کند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به ناشرین که از آن سوی مرزها به عنوان میهمان در نمایشگاه حاضر می شوند تصریح کرد: نمایشگاه تهران فضایی برای گفت وگوهای بین المللی بر مبنای نشر و کتاب است.

رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از حضور کشور عمان به عنوان مهمان این نمایشگاه خبر داد و گفت: بین المللی شدن نمایشگاه کتاب تهران به صورت جدی تقویت می شود.** اعتبار بن های دانشجویی امسال به 10 میلیارد تومان افزایش یافت

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اعتبار بن های دانشجویی کتاب امسال به 10 میلیارد تومان افزایش یافته ، گفت : سال گذشته این رقم هفت میلیارد و 200 میلیون تومان بود .

صالحی با اشاره به اینکه بن های کاغذی کتاب دیگر منتشر نمی شود، افزود: این اقدام به دلیل آنکه سیستم ردیابی نحوه خرید میسر نبود و در بخش کتاب هزینه نشده و به پول نقد تبدیل می شد، حذف و بن های الکترونیکی به نام اشخاص با کارت ملی جایگزین می شود.

وی اظهار داشت : بن های الکترونیکی دارای مدت زمان مشخص بوده و از آغاز نمایشگاه کتاب تا پایان آن ، اعتبار دارد.

صالحی ، با بیان اینکه بن های اهدایی نخواهیم داشت ، ادامه داد: سال گذشته بن کتاب کاهش یافت اما سیر حذف تدریجی آن طی دو سال اخیر آغاز شد ، امسال حذف کامل این بن صورت می گیرد و دیگر بن اهدایی نخواهیم داشت .

وی تصریح کرد: بن اهدایی فقط برای اهل قلم - که بر اساس آیین نامه تا پنج سال گذشته دو کتاب بزرگسال و یا سه کتاب کودک منتشر کرده باشند- خبرنگاران حوزه کتاب و شرکت کنندگان نشست های اهل قلم که در فضای نمایشگاه کتاب برگزار می شود، تعلق می گیرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : همچنین امسال بن رایگان نداریم و بن مشارکتی نیز با هدف کمک به اقتصاد نشر به سازمان ها و نهادها تعلق می گیرد.

صالحی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده بن مشارکتی حداکثر 20 درصد برای مراکز علمی ، پژوهشی و حوزه های علمیه به منظور تجهیز کتابخانه هایشان از سوی وزارت فرهنگ پرداخت می شود .** متولی نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وی بااشاره به اینکه متولی نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد است ، گفت : هیچ مجموعه ای در حوزه نمایشگاه کتاب حق ورود به مسائل و مباحث ندارد و همه کتاب هایی که مجوز ارشاد را دارند در این نمایشگاه عرضه می شود .

صالحی در مورد ناشران متخلف سال گذشته در نمایشگاه بین المللی کتاب نیز اظهار داشت : برخی ناشران متخلف سال گذشته محکوم شدند، حق شرکت در نمایشگاه را نداشته امسال نیز حضور نمی یابند .

وی درباره رویکردهای بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران نیز گفت: تاکید ویژه ای بر وجهه بین المللی و آذین نمایشگاه با پشتوانه ایرانی و اسلامی داشته ایم.

رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور عمان به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه، افزود: در آینده به دنبال خط ارتباطی با این کشور هستیم.

صالحی گفت: امسال میهمان های خارجی نمایشگاه افزایش پیدا کرده اند و حضور آنها نمادین نیست بلکه با شکل گرفتن خط ارتباطی میان نشر ایران و جهان، زمینه تبادل دانش و مهارت پدید می آید.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد اضافه کرد: در حوزه نشر خارجی، علاوه بر افزایش ناشران، تعداد کتاب ها نیز رشد قابل توجهی داشته اند و از حدود یکصد هزار عنوان کتاب لاتین حدود نیمی از آنها از سال 2013 تاکنون منتشر شده اند.

وی افزود: با وجود این آثار، دانشگاه های کشور به آخرین منابع روز تجهیز می شوند و با تلاش کمیته بین الملل، مراکزی مانند وزارت بهداشت نیز تجهیز خواهند شد.

صالحی در بخش دیگری اظهار کرد: هر روز از ایام برگزاری نمایشگاه به نام استان خاصی نام گذاری شده است و استان مربوطه در آن روز به معرفی دارایی های خود در حوزه نشر می پردازد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اهواز به عنوان پایتخت کتاب، دارای سالنی مستقل و برنامه های ویژه و متنوعی برای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارد.

رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، ادامه داد: امسال پنج کمیته اصلی نمایشگاه به تشکل نشر واگذار شده است.

صالحی افزود: در واقع ناشران داخلی، بین المللی، کمیته علمی اهل قلم، اطلاع رسانی و کمیته فرهنگی به اتحادیه ناشران سپرده شده است.

وی گفت: تجربه واگذاری نمایشگاه در بخش اجرایی گام مهمی است که طی شده و امیدواریم نمونه ای برای کارهای دولت باشد.

صالحی، توجه به حوزه نشر دیجیتال و الکترونیک در زمینه تولید کتاب را یکی از رویکردهای برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب خواند و گفت: افق آینده نشر، ترکیب نشر الکترونیک و کاغذ را جدی می کند.

وی تکمیل تسهیلات به مراجعان را یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه کتاب عنوان کرد و افزود: در این نمایشگاه از یکصد پیمانکار، 700 هزار متر سازه، 70 نهاد و 6 هزار خط تلفن و یکصد هزار متر خطوط مخابراتی استفاده کرده ایم.

صالحی افزود: با تمام تلاشی که صورت گرفته به طور طبیعی باید رضایت مراجعان افزایش پیدا کند و به نظر می آید چند گامی در حوزه تسهیلات پیش رفته ایم.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 16 تا 26 اردیبهشت ماه جاری در مصلی امام خمینی (ره) تهران برپا می شود.

فراهنگ **9022**1497**ن ، پ ** 1027

اطلاعات تکميلي

خواندن 697 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

اخبار انتشارات دیجیتال

پربازدیدترین اخبار